I recently saw a video on edible spoons. I thought that it was an amazing idea since they explained that we use and thow away a huge amount of plastic spoons. By making edible spoons, we are able to make less waste and use what we have more efficiently. The representative on that video said that it only cost 4 dollars per 100 spoons; I think that it is pretty cheap but obviously not as cheap as plastic ones. However, they can make it just as cheap by taking in larger orders then they could go directly to the farmers and for their ingredients, making the price drop. If we can make this a thing, I believe that we are can an impact by making less waste. Currently, the Edible Spoons by Jack have 15 different flavors and 5 of them are sweet. Some of these flavors are cranberry, chocolate, gingerbread, lemon, plain, etc.
No comments:
Post a Comment